Data publikacji: 2023-11-07
Polacy mają słabość do unikania płacenia podatków, a czasami ta chęć oszczędności prowadzi do paradoksalnych sytuacji, w których zarabiają mniej niż to możliwe.
To zjawisko wiele lat temu nazwałem syndromem „inwestora ogrodnika”.
To sytuacja, w której inwestor wybiera takie rozwiązania finansowe, które pozwalają mu uniknąć opodatkowania, pomimo że mogliby osiągnąć wyższe zyski, inwestując w sposób opodatkowany.
Przykłady tego zjawiska szczególnie często pojawiają się w kontekście produktów Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Te produkty kuszą inwestorów brakiem podatku od zysków kapitałowych i w przypadku IKZE, dodatkowo natychmiastowym „zwrotem z podatku”.
Niemniej jednak, zdarza się że wybór takiego rozwiązania może prowadzić do niższych stóp zwrotu.
Czasem hasło „brak podatku” wyłącza matematyczne myślenie…
Oto kilka przykładów…
IKE w Millenium Bank
- IKE oprocentowane na 3% w skali roku. Za to bez podatku od zysków (19%)
- Aby zarobić tyle samo na lokacie opodatkowanej lokata musi być oprocentowana na więcej niż 3,71%. Ponieważ 3,71% minus 19% podatku to 3,0% zysku po opodatkowaniu
- Cóż – na dziś bez trudu znajdziemy roczne lokaty oprocentowane ponad 5% które po opodatkowaniu dają wyższy zysk niż IKE w Millenium Bank bez podatku…
POL-IKE w banku spółdzielczym BPS
Jak informują na stronie internetowej: POL-IKE to idealne rozwiązanie dla Klientów (…) a dzięki zwolnieniu zysków z IKE z podatku dochodowego (…) pozwala osiągnąć wyższy zysk niż z innych form oszczędzania.
Tylko że matematycznie coś się nie zgadza…
- IKE oprocentowane na … 0,92% w skali roku. Za to bez podatku od zysków (19%)
- Aby zarobić tyle samo na lokacie opodatkowanej lokata musi być oprocentowana na więcej niż 1,2%. Ponieważ 1,2% minus 19% podatku to 0,92% zysku po opodatkowaniu
- Cóż – na dziś bez trudu znajdziemy roczne lokaty oprocentowane ponad 5% które po opodatkowaniu dają wyższy zysk niż IKE w Banku BPS bez podatku!
Oprocentowanie tego IKE jest tak śmiesznie niskie … że nie odważono się go pokazać na stronie. Jest oczywiście link do tabeli oprocentowania wszystkich produktów w banku BPS gdzie oczywiście znajdziemy i to: